صفحه اصلی
   
 
 
 
 
 
  کلیه خبرها  
توصیه یک مقام قضایی به کاندیداها و مسئولان ستادها : عنوان خبر
92/03/19 : تاریخ درج خبر

توصیه یک مقام قضایی به کاندیداها و مسئولان ستادها

قوانین و آیین‌نامه اجرایی انتخابات را مطالعه کنید

دبیر ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی گفت: عدم رعایت موارد قانونی در تبلیغات انتخاباتی با برخورد در مراجع انتظامی و قضایی روبه رو خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قاضی احمد رحمانیان با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب درباره بایدهای انتخاباتی از جمله رعایت انصاف، رقابت بر سر خدمت و رعایت کرامت در رفتار انتخاباتی خاطرنشان کرد: عمل به این توصیه‌های داهیانه می‌تواند در خلق حماسه سیاسی و ایجاد فضای سالم در رقابت‌های انتخاباتی نامزدها کمک کند.

 

وی در جمع نامزدهای چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرستان شیراز به نبایدهای بیان شده از لسان مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: ایشان تاکید دارند که نباید در رقابت‌های سیاسی در انتخابات وجهه کشور و ذهنیت مردم تخریب و برای پیروز شدن به کارهای ظالمانه متوسل شد.

 

رحمانیان، پرهیز از تخریب دیگران، وعده‌های غیرعملی و خلاف قانون، سوءاستفاده از بیت‌المال، اسراف در تبلیغات و نفی دیگران را از جمله توصیه‌های دیگر ایشان خواند.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در ادامه به بیان ویژگی‌های جرائم و تخلفات انتخاباتی پرداخت و اظهار کرد: رفتارهای مخل سلامت انتخابات از زمان شروع انتخابات تا اعلام اسامی قطعی منتخبان، جرائم و تخلفات انتخاباتی محسوب و با آن برخورد قانونی می‌شود.

 

وی بیان کرد: کارگزاران انتخاباتی که با اقدامات خود از جمله تقلب و تزویر در چاپ اوراق انتخاباتی، تغییر آراء و یا با تغییر مسیر صحیح قانونی انتخابات، مردم را از حقوق اساسی خود محروم کنند با مجازات‌های شدید رو به رو می‌شوند.

 

وی به کاندیداها و طرفداران و ستادهای انتخاباتی آن‌ها نسبت به اتخاذ شیوه‌های غیرقانونی جهت کسب آراء با تهدید و تطمیع، استفاده از امکانات دولتی، هتک حرمت نامزدها، رأی دادن بیش از یک بار یا رأی دادن با شناسنامه افراد دیگر هشدار داد و افزود: در صورت وقوع و بروز چنین تخلفاتی، 67 شعبه ویژه رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخابات در سراسر استان آماده رسیدگی به جرائم افراد است.

 

معاون دادستان شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه قانونی ستادهای پیشگیری از جرائم انتخاباتی، گفت: راهبرد اساسی ستاد در پیشگیری از جرائم انتخاباتی، آگاه‌سازی عمومی، توجیه، ارشاد و اقناع اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین پیگیری سریع و فوری جرائم ارتکابی اشخاص، نامزدها و ستادهای انتخاباتی است.

 

رحمانیان با استناد به مواد 62، 63، 64 و 65 آیین‌نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر به بیان عناوین مجاز و غیرمجاز در تبلیغات انتخاباتی شوراهای اسلامی پرداخت و افزود: عدم رعایت موارد قانونی در تبلیغات انتخاباتی با برخورد در مراجع انتظامی و قضایی روبه رو خواهد شد.

 

وی با توصیه در مورد حضور یک کارشناس حقوقی در ستادهای انتخاباتی، تاکید کرد: قوانین و آیین‌نامه اجرایی انتخابات حتما از سوی نامزدهای انتخابات و مسئولان ستادهای انتخاباتی مطالعه شود.

 

دبیر ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی در جمع نامزدهای انتخاباتی شوراهای اسلامی شهر در شیراز با دسته‌بندی جرائم مختلف قبل، حین و پس از برگزاری انتخابات، اقدامات خلاف قانون از جمله استفاده از پلاکارد، تراکت، دیوار نویسی، راه‌اندازی کاروان‌های تبلیغاتی و نصب بلندگوهای سیار در خارج از محیط‌های سخنرانی را مطابق قانون الحاقی ماده واحده به قانون انتخابات مستحق 3 تا 30 روز حبس دانست و افزود: طبق ماده 40 قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح نیز عضویت این نیروها در سازمان‌ها، احزاب و جمعیت‌های سیاسی و مداخله یا شرکت در دسته‌بندی‌ها و مناقشه‌های سیاسی و تبلغیات انتخابات نیز از شش ماه تا سه سال حبس را به دنبال خواهد داشت.

 

رحمانیان در پایان توقعات و انتظارات مورد نظر از کاندیدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا را احترام به قانون و مقررات انتخابات، احترام به اصول و ارزش‌های اساسی نظام مانند اسلامیت، جمهوریت، استقلال، آزادی و عدالت، نگاه وظیفه‌گرایانه و خداپسندانه به ثبت‌نام و پرهیز از انگیزه‌های مادی، رعایت منافع ملی و مصالح جامعه اسلامی، حفظ متانت و دوری از جنجال‌آفرینی و رعایت انصاف و ادب در برخورد با رقبا دانست.

 

 

 

Copyright © 2009-2011 Fekre Farda , All rights reserved
Designed By : www.Brandco.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فکر فردا می باشد